طراحی کابینت آشپزخانه و کاربردهای آن

کابینت چیست و طراحی کابینت باید به چه صورت باشد؟

آشپزخانه برای ما ایرانیان جایگاه ویژه ای دارد و هنوز پخت و پز، از فضای اصلی خودش دور نشده است. بنابراین طرح داخلی آشپزخانه ها اهمیت بسیار زیادی دارد و طراحی باید به گونه ای باشد که بیشترین کاربرد و بهترین استفاده را دارا باشد. از اجزای مهم آشپزخانه کابینت است که هم از لحاظ بصری و هم از لحاظ کاربردی اهمیت بسیار زیادی در زیبایی طراحی داخلی آشپزخانه دارد . از نظر طراحان ، طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه در دکوراسیون داخلی نقش مهمی دارا است و دیگر مردم ، کابینت را منحصرا برای قرار دادن وسایل نمی دانند بلکه به جزییات و دیزاین و زیبایی کابینت توجه بسیار زیادی دارند تا دکوراسیون متفاوت و ایده آلی را در فضای آشپزخانه خود داشته باشند.

طراحی کابینت

کابینت چیست و در گذر زمان دچار چه تغییراتی شده سوالی است که در این مطلب به پاسخ آن می پردازیم . امروزه کابینت ها تغییرات عظیمی را به خود دیده اند ، طراحان کابینت روز به روز تغییرات و طرح های جدیدی را در این محصول ایجاد می کنند که یک یا چند ویژگی جدید با مزیت های بسیاری به آن اضافه می شود . در دهه های گذشته از کابینت برای نگهداری وسایل مورد استفاده قرار می گرفت همانند یک جعبه چوبی که وسایل را در آن قرار می دادند.

کابینت آشپزخانه

با گذشت زمان و آمدن فلزات در نوع و طراحی کابینت ها تحولاتی ایجاد شد اما این انتهای کار نبود . با گذر زمان های بیشتر متریال های جدیدی وارد بازار شد و متریال های قدیمی کنار گذاشته شد که این متریال ها شامل ام دی اف ، پلی وود ، پی وی سی ، نئوپان ، کامپوزیت کاغذی ، انواع چوب ، روکش کاغذی یا لترون، ام دی اف های با روکش براق و... است که امروزه محبوب ترین و مقرون به صرفه ترین متریال در طراحی کابینت ام دی اف است.

انسان ها در طول زندگی روزمره خود از وسایل گوناگونی استفاده می کنند که اکثر این وسایل از استاندارهای روز دنیا پیروی نمیکنند و برای استفاده روزمره مناسب نیستند چه بسا کاربر در اثر استفاده از آنها دچار اختلالات جسمانی و روحی می شود ، این در حالی است که کارشناسان معتقدند با کمی دقت در انجام کارهای آشپزی و با رعایت اصول ارگونومی هنگام کار در آشپزخانه، می¬توان از این عوارض پیشگیری کرد و افراد در راحت ترین حالت ممکن و با کمترین عارضه ، کارها را انجام دهند. خوشبختانه به تازگی طراحان و معماران توجه بیشتری به علم ارگونومی نشان می دهند و این علم را در طراحی خانه ها به عنوان مثال طراحی کابینت ها اعمال می کنند.

توجه آنها به ویژه به محلهای پرخطر یک خانه مانند آشپزخانه است که با هدف پیشگیری از صدمات و آسیبها و به منظور افزایش بهره وری، کارایی و ایجاد راحتی با طراحی ارگونومیک سطوح، کف ها، کابینتهای اصولی و لوازم جانبی استاندارد ، کار در آشپزخانه را برای شما لذت بخش می کند نه دردناک. آشپزخانه ای که مطابق با علم ارگونومیک طراحی شده است این امکان را فراهم می کند که تمامی وسایل و کابینت ها متناسب با قد و میزان فعالیت فرد باشد تا با کمترین فعالیت و در بهینه ترین زمان ممکن دسترسی به وسایل آسان تر باشد.

هدف از بکارگیری علم ارگونومی در طراحی کابینت های مدرن به این صورت است که کابینت ها و کانتر آشپزخانه را باتوجه به توانائیهای جسمی و فكری، محدودیتها و علایق انسانها طراحی شود.

تماس با سروستان

فرم ارسال انتقادات و پیشنهادات
  •