انواع چوب مناسب برای استفاده درب لابی

استفاده از درب لابی ظرف سال های اخیر بسیار بالا رفته است. این درب ها به خاطر ظاهر زیبا و جلوه ی ویژه ای که به ساختمان می بخشند مورد توجه قرار گرفته اند. در این میان، درب های فلزی، چوبی و یا ترکیبی از این دو، همراه با استفاده از شیشه و یراق آلات، به جزئی خاص و ویژه از ساختمان های معظم تبدیل شده و کم کم، هر خانه ی جدیدی به سراغ استفاده از این درب ها رفته است.

درب لابی چوبی به خاطر خاصیت انعطاف پذیری چوب و امکان اعمال تغییرات و طراحی های خاص در آن، بخش اعظمی از درب های مورد استفاده را به خود اختصاص داده اند. در این مطلب در ارتباط با درب لابی چوبی،امتیاز این درب ها و انواع مختلف چوب مورد استفاده در تولید آن ها صحبت خواهیم کرد.

مزایای درب لابی چوبی

1.انعطاف پذیری: گفتیم که چوب به خاطر انعطاف پذیری، فرصت و مجال بالاتری را به اعمال تغییرات و طراحی ها در خود می دهد. این ویژگی خاص باعث شده که درب های ساخته شده با وجود کوچکی در مقایسه با ابعاد ساختمان، نما و جلوه ای مسحورکننده به ساختمان ببخشند.

2.سبکی: به طور عمده درب های لابی برای ساختمان های بزرگ کاربرد بالاتری دارد و اگر قرار به تولید درب با مواد سنگینی چون فلز باشد، کار تولید و نصب سخت تر و پرهزینه تر خواهد شد. استفاده از چوب به خاطر سبکی می تواند کار تولید آن، هزینه آن و همینطور نصب آن را آسان تر و کمتر کند.

3.جذب صدا: چوب بر خلاف آهن، تا حد مشخصی می تواند اصوات داخلی و بیرونی را جذب کند و به همین دلیل درب لابی چوبی می تواند در حذف اصوات زاید تاثیر داشته باشد.

مزایای درب لابی چوبی

ملاحظاتی در انتخاب درب لابی چوبی

از آنجا که درب های لابی هزینه ای یکباره هستند و نمی توان پس از مدتی دوباره با هزینه ای جدید، آن ها را تعویض کرد انتخاب آن ها نیاز به دقت و ملاحظاتی دارد:

امنیت: انتخاب چوب مناسب و با میزان استحکام بالا، از نظر امنیت در برابر سرقت می تواند تعیین کننده باشد.

ابعاد مناسب: توجه به ابعاد مناسب، با در نظر گرفتن ابعاد کلی ساختمان و ظاهر آن، در ایجاد جلوه و نمای زیبا برای ساختمان مهم است. استفاده از درب لابی بزرگ برای ساختمان کوچک، یا استفاده از درب لابی کوچک برای ساختمان های بزرگ می تواند نما و جلوه ی بدی به ساختمان ببخشد.

ملاحظاتی در انتخاب درب لابی چوبی

انتخاب چوب مناسب

به طور کلی چوب های مورد استفاده در تولید درب لابی چوبی به دو دسته چوب های نرم و چوب های سخت تقسیم می شوند. با توجه به محل جغرافیایی و میزان در معرض بودن درب در برابر آسیب های محیطی(آفتاب و باران و غیره)، باید دست به انتخاب چوب مناسب زد.

به عنوان مثال در نقاط با میزان بارندگی و رطوبت بالا باید چوبی انتخاب شود که از میزان مقاومت مناسبی در برابر این موارد برخوردار باشد. انواع مختلفی از چوب در تولید درب لابی استفاده می شود که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت:

1.چوب گردو: یکی از مقاوم ترین و با دوام ترین انواع چوب مورد استفاده در تولید درب لابی، چوب گردو است. این چوب برای ایجاد طراحی روی بدنه مناسب بوده و میزان مقاومت آن هم در برابر رطوبت بالاست. سنگینی چوب گردو در حالت متوسط است.

2.چوب راش: این چوب در برابر خوردگی حشرات مقاومت مناسبی دارد و قیمت آن نیز مناسب تر است. نوع وارداتی این چوب در تولید درب لابی بسیار مرسوم و متداول است.

3.چوب ماهون: این چوب در برابر رطوبت و گرما میزان مقاومت مناسبی دارد و برای مناطقی که گرمای بالایی دارد مناسب است.

چوب ماهون به خاطر رنگ زیبای قهوه ای مایل به سرخ جز پرطرفدار ترین چوب هایی است که در تولید درب لابی چوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

4.چوب افرا: یکی از مقاوم ترین انواع چوب های مورد استفاده برای درب لابی، چوب افرا است. این چوب ماندگاری و عمر مفید بالایی دارد.

5.چوب بلوط: به خاطر فراوانی بالا در ایران، این چوب قیمت تقریبا مناسب تری دارد. از نظر وزنی، متوسط است و استحکام آن هم در سطحی عالی قرار دارد.

6.چوب دلسا: این چوب به خاطر شکل پذیری بالا معروف شده، و امکان اعمال تغییرات و طراحی های متفاوت آن را به یکی از محبوب ترین نمونه چوب های مورد استفاده برای درب تبدیل کرده است.

انتخاب چوب مناسب

موارد مهم دیگر در ارتباط با درب لابی

غیر از مسئله انتخاب چوب که گفتیم باید با توجه به منطقه جغرافیایی مورد استفاده انتخاب شود، برخی موراد دیگر هستند که باید حتما مورد توجه قرار بگیرند. عدم توجه به این موارد جزیی اما مهم می تواند ماندگاری درب لابی را پایین بیاورد.

1.رنگ: استفاده از یک رنگ کیفی مناسب و رعایت اصول رنگ آمیزی در بالا بردن عمر یک درب لابی چوبی اهمیت اساسی دارد. فراموش نکنید چوب یک عنصر طبیعی است و در صورت استفاده غیر صحیح از مواد شیمیایی می تواند روند تحلیلی سریعی پیدا کند.

2.استفاده از یراق آلات: استفاده از یراق آلات ارزان قیمت، شاید هزینه ای کمتر داشته باشد، اما در دراز مدت می تواند با نیاز به تعویض چند باره، هزینه ای بیشتر را بر فرد تحمیل کند. استفاده از یراق آلات مناسب ضمن شکیل ساختن درب، یک بار همیشه ما را از هزینه خلاص می کند.

موارد مهم دیگر در ارتباط با درب لابی

نتیجه گیری

برای خرید درب لابی چوبی، غیر از ظاهر و زیبایی درب، باید به چوب استفاده شده در تولید آن هم توجه داشته باشید. میزان دوام درب های مختلف چوبی، تا حدود زیادی به چوب استفاده شده در تولید آن بستگی دارد.

غیر از نوع چوب مورد استفاده، مکان جغرافیایی استفاده از درب هم باید مدنظر قرار بگیرد. در برخی مکان های خاص جغرافیایی ممکن است نوعی ویژه از چوب، دوام و ماندگاری بالاتری داشته باشد.

در این مطلب کوتاه، به صورتی کلی با چوب های مختلف استفاده شده در تولید درب لابی چوبی آشنائی پیدا کردیم. پیش از تصمیم به خرید، بهتر است اطلاعاتی دقیق تر در ارتباط با این درب ها و انواع مختلف آنها پیدا کنید و بعد اقدام به خرید کنید.

فرم ارسال انتقادات و پیشنهادات
  •