طراحی و ساخت کابینت

طراحی و تولید انواع کابینت

امروزه طراحی و تولید انواع کابینت با توجه به نیت و علاقه و ایده ی کارفرما صورت می گیرید. بعلت پیشرفت در دستگاه های برش زنی و کیفیت انواع متریال های ارایه شده، طراحی و اجرای نوع های مختلفی از کابینت امکان پذیر است. اما کابینت و کمد های بکار رفته در یک اداره با منزل مسکونی و مغازه و همچنین کابینت آشپزخانه تفاوت ها فراوانی دارد. در این مقاله سعی داریم به توانایی و ایده های مختلف پرداخت و اجرای انواع کابینت بپردازیم.

در نحوه طراحی و تولید کابینت آشپزخانه تفاوت هایی از نظر هزینه، زمان تولید، کیفیت طراحی و ظاهر کلی وجود دارد که بر روی جلوه و نمای آشپزخانه شما تأثیر می گذارد. بهمین علت طراحی این نوع از کابینت ها با کابینت های کار شده در ادارات و فروشگاه ها و رستوران ها بکلی متفاوت است.

کابینت آشپزخانه

 

از نظر ساختاری، کابینت های آشپزخانه به چند دسته تقسیم می شوند؟

 

کلاسیک

اگر به فیلم ها و سریال های قدیمی تر بخصوص در دهه های هفتاد و هشتاد میلادی نگاهی بیاندازید قطعا این نوع از کابینت های چوبی ساده اما محکم را خواهید دید که اکثرا با رنگ چوب در خانه هایی با طرح های کلاسیک تر خودنمایی می کند. این نوع از کابینت های آشپزخانه عمر خوبی داشته اما بعلت یکنواخت بودن طرح ها و از مد افتادن طرح های زده شده امروزه کمتر در ساختمان ها بکار می رود و جای خود را به کابینت های گلاس تک رنگ ساده داده اند.

 

نئو کلاسیک

این نوع از کابینت آشپزخانه تلفیقی از دو نوع کلاسیک و مدرن است که تغییراتی را در نوع کلاسیک داده و سعی کرده با استفاده از متریالی مانند شیشه و دستگیره و جنس دیگر نمایانگر توامان سنت و مدرنیته باشد. این نوع از کابینت ها طرفداران خاص خود را دارد و اجرای اینگونه از کابینت ها با مرور زمان کمتر شده است.

 

مدرن

کابینت آشپزخانه به سبک مدرن امروزه تداعی کننده ی سادگی و درعین حال پیشرفت است. استفاده از تک رنگ و یا بعضا ترکیب دو رنگ در این نوع از کابینت هاتوانسته تا حد زیادی سلایق مختلفی را از خود راضی نگه دارد. کابینت آشپزخانه مدرن به چهار دسته متفاوت تقسیم بندی می شود. این چهار سبک شامل: کابینت های گلاس، ،کابینت ملامینه (کابینت ام دی اف) و کابینت مدرن دو رنگ هستند. هر کدام از این چهار سبک خصوصیات و مشخصات خاص خود را دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

کابینت آشپزخانه جدید

 

ویژگی های کابینت آشپزخانه ی مدرن چیست؟

اگر بخواهیم بصورت تیتر وار مزایای این نوع سبک از کابینت ها بگوییم میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1- این نوع از کابینت آشپزخانه قیمت مقرون به صرفه تری نسبت به کابینت کلاسیک دارند.
2- رنگ کابینت و طرح در کابینت مدرن بسیار متنوع است.
3- امکان استفاده از شکست کابینت دیواری و موارد خاص برای نقاط خاص آشپزخانه در این سبک وجود دارد.
4- در صورت استفاده از متریال مرغوب این نوع کابینت بسیار با دوام است و طی سالیان طولانی همان نما و جذابیت ابتدایی را دارد.

 

کابینت گلاس:

براق بودن سطح و جلوه نمایی با تابش نور توانسته بارزترین ویژگی این نوع از کابینت های مدرن باشد بطوریکه کمتر کسی میداند مغز این نوع از کابینت ها همان چوب MDF قبلی اما ورق هایی از جنس گلاسه آن را محاط کرده است. شفافیت و براق بودن و طعنه زدن به سطح شیشه ای و صیغلی بودن توانسته نظر بسیاری از بانوان امروزی را به خود جلب کند. این نوع سبک از کابینت ها می توانند بصورت تک رنگ یا ترکیب با نوع دیگری از رنگ ها تولید شوند. نظافت کردن این نوع از کابینت ها نیز بعلت موارد یاد شده راحت و بی دردسر است.

کمد بایگانی چوبی

 

کابینت مدرن دو رنگ

مسلما تا به حال آشپزخانه های زیادی را دیده اید که در آن ها از ترکیب دو رنگ متفاوت برای کابینت استفاده شده است، این کار یک روش عالی و کم هزینه نسبت به کابینت آشپزخانه کلاسیک و در عین حال اساسی برای تغییر دکوراسیون داخلی و تطبیق کابینت آشپزخانه با سایر اکسسوری های داخلی خانه شماست. به عنوان مثال همرنگ کردن رنگ کابینت با روکش مبلمان، میز تلویزیون و یا رنگ آمیزی دیوارها و کاغذ دیواری می‌تواند پایه ی طراحی خانه شما را تشکیل دهد.

 

کابینت مدرن ملامینه

سبکی خاص این نوع از کابینت ها بعلت ورقی است که با مغزی نئوپان تشکیل دهنده ی این سبک از کار است. این روکش کاملا ضد آب و ضد خش بوده اما نسبت به رطوبت حساس است و بیشتر مناسب محیط اداری یا اتاق خواب ها است. روکش های ملامینه نیز دارای برجستگی های قابل لمس می‌باشد که این نوع MDF را از سادگی خود کمی دور می‌کند. این سبک کابینت مانند دیگر سبک های کابینت آشپزخانه مدرن قابلیت طراحی و اجرا به صورت دو رنگ را دارد. معمولا در این سبک دکور بر خلاف سبک کابینت آشپزخانه کلاسیک از تاج و زیر چراغ استفاده نمی‌شود و این امر به خاطر حفظ ظاهر مدرن و شیک کابینت آشپزخانه شما در نظر گرفته می‌شود.

کابینت آشپزخانه جدید

 

کلام آخر

کابینت آشپزخانه بخش جدایی ناپذیر آن و شاید کاربردی ترین و در عین حال زیبایی بخش ترین قسمت یک آشپزخانه و حتی در ایده های طراحی داخلی منازل امروزه، زیبایی بخش دکوراسیون و نمای داخلی منزل باشد. بهمین علت زیبایی و کارایی آن تا حد زیادی میتواند در نوع زیبایی و کارایی منزل و آشپزخانه دخیل باشد.

طراحی و تولید انواع کابینت در سالهای اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته و طرح ها و ایده های جدید توانسته اند سلیقه های مختلف را تأمین کنند. همچنین در خط تولید نیز ماشین آلات پیشرفته به کمک استادکاران در خلق و تولید انواع کابینت آشپزخانه با هر طرح و متریالی آمده تا جامه عمل به طراحی ها بپوشاند و در نهایت ایده های شما را به واقعیت تبدیل کند.

 

تماس با سروستان