طراحی و ساخت درب لابی

درب لابی

به طور کلی تمام درب های ورودی ساختمان ها را می توان در دسته درب لابی تعریف کرد. اما منظور از این درب، به طور عمده دربی است که در واقع ورودی اصلی ساختمان های عظیم و لوکس است.این درب حالا به بخشی مهم از ظاهر و نمای یک ساختمان تبدیل شده است و گاهی طراحی این درب، کل نمای ظاهری یک ساختمان را تحت شعاع خود قرار می دهد.

درب لابی

حالا، طراحی های جدید و باشکوه درب ساختمان ها، بخشی اصلی از نما و ظاهر ساختمان را شکل می دهد و در واقع، درب، اهمیتی همپای نمای دیواره ها پیدا کرده است. در این مطلب در ارتباط با این درب ها، تاثیر آنها در نمای ساختمان و انواع آنها صحبت خواهیم کرد.

 

انواع درب لابی

به طور کلی یک قانون مشخص برای استفاده از یک نوع خاص از درب لابی برای یک ساختمان ویژه وجود ندارد. با این حال، هر کدام از این انوع درب ها برای یک نوع خاص از ساختمان، مرسوم تر و معمول تر هستند.

یعنی اینکه با توجه به شاکله و ظاهر ساختمان، رنگ، و البته نوع کاربری آن(اداری یا مسکونی) در ارتباط با نوع درب تصمیم گیری می شود.به طور کلی، درب های لابی در دو دسته درب های چوبی و فلزی قرار می گیرند، که البته گاهی درب ترکیبی از این دو نیز می تواند باشد.

 

درب لابی چوبی

یکی از زیباترین و لوکس ترین نمونه های درب موجود در بازار این درب ها می باشند. درب لابی چوبی به طور عمده در ساختمان های مسکونی استفاده می شود.درب های سه لنگه در شاکله های خاص و سفارشی، در تناسب با طراحی سنگی پیرامون، نمایی بسیار خاص را برای ساختمان های مسکونی لوکس می سازد.در انتخاب درب لابی چوبی به طور عمده، رنگ های تیره انتخاب می شود که البته بازهم با توجه به نما و رنگ دیواره ها می توان در آن تجدید نظر کرد.

 

درب گرد چوبی

از این درب ها بیشتر در ورودی هتل ها یا ساختمان های اداری ویژه یا خصوصی استفاده می شود و نمای بسیار زیبای آن، ظاهری شکل به ورودی ساختمان می بخشد.

 

درب لابی فلزی

این نوع درب های لابی نیز نمای بسیار وِیژه ای را به بنا می بخشد و بیشتر در ووردی باغ ویلاها یا ساختمان های با فضای بزرگ استفاده می شوند.

 

درب لابی چوبی بهتر است یا فلزی؟

به طور کلی، انتخاب بین درب های چوبی یا فلزی، بیشتر امری سلیقه ای است. باور شایع آن است که درب های چوبی، از دوام و ایمنی کمتری برخوردارند، اما در عمل درب لابی چوبی ، مخصوصا در نمونه های جدید به هیچ وجه از نظر امنیت یا دوام، پائین تر از نمونه های فلزی نیستند.
در ارتباط با قیمت هم، عوامل مختلفی تعیین کننده است و نمی توان به طور قطع، یکی از این درب ها را در مقایسه با درب دیگر، گران تر یا ارزان تر تعریف کرد.

در مجموع، برای ساختمان های مسکونی، از درب لابی چوبی استفاده می شود و برای ساختمان های اداری، از درب فلزی. با این حال ،با عرضه نمونه های جدید، این تقسیم بندی هم بر هم خورده است و در نهایت، سلیقه تعیین کننده این انتخاب است.

 

نکات مهم در انتخاب درب لابی

انتخاب درب لابی به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ادامه به صورت مرحله ای انتخاب درب لابی را توضیح می دهیم:

 

1. بودجه را تعیین کنید.

فارغ از اینکه چه نوع درب لابی(فلزی، چوبی) را انتخاب می کنید ابتدا باید بودجه خود را مشخص کنید.در واقع باید به این مسئله توجه داشته باشید که لزوما چنین نیست که درب چوبی یا فلزی گرانتر از دیگری باشد. در واقع طرح، اندازه، نوع و ساختار درب در قیمت نهائی آن بسیار تعیین کننده است.

 

2. در نوع درب تامل کنید.

در انتخاب نوع درب و طراحی آن بسیار دقت کنید.ممکن است با دیدن تصویر یک درب به ان جلب شوید، اما توجه داشته باشید که انتخاب نوع طراحی و ظاهر درب باید با ساختمان شما همخوانی داشته باشد. برای این مورد می توانید از بروشورها و کاتالوگ ها استفاده کنید.

 

3. فرصتی کافی به این کار اختصاص دهید.

توجه داشته باشید که تولید درب لابی ، فرآیندی زمان بر است و پیش از آنکه ساختمان به مراحل پایانی ساخت و ساز خود نزدیک شود، بهتر است در این مورد به تصمیم نهایی برسید و سفارش خود را نهائی کنید.

 

4. به ملحقات درب توجه کنید.

شیشه، دستگیره و دیگر الحاقات درب لابی، به نمای نهایی درب،جلوه ای خاص می بخشند و حتما به آن ها توجه کنید.اهمیت آنها در زیبایی نهایی طرح از خود درب کمتر نیست.

 

قیمت درب لابی

گفتیم که قیمت نهایی درب لابی به عوامل مختلفی بستگی دارد.نوع درب، نوع چوب یا فلز به کار رفته در آن، پرداخت های انجام شده روی آن و شیشه یا دستگیره ها هم می توانند در قیمت تاثیر داشته باشند. به طور کلی در حال حاضر قیمت های این نوع درب ها بین 10 تا 20 میلیون در نوسان است.

 

بهترین مدل درب لابی

سلیقه، تعیین کننده نهائی در انتخاب درب لابی است. بااین حال، به طور کلی، درب لابی چوبی برای ساختمان های مسکونی بهترین انتخاب است.
البته توجه داشته باشید که این درب ها تنوع بالایی دارند. نوع استفاده شیشه در درب، قوس بالای درب، استفاده از فرفوژه در مدل های آهنی، و عوامل مختلف و متعدد دیگری در انتخاب نهایی بسیار تاثیرگذار است.

نتیجه گیری

استفاده از درب لابی، شاید هزینه ای بالاتر را به شما تحمیل کند، اما نما و ظاهری که به ساختمان شما می بخشد این هزینه را جبران می کند.
برای انتخاب درب مناسب، بهتر است پیش از هر کاری بودجه خود را مشخص کنید. بعد از تعیین بودجه می توانید در مورد نوع درب، و میزان استفاده از برخی ملحقات مثل شیشه، یا نوع شاکله آن تصمیم گیری کنید.

در این مورد پرس و جو کنید و میزان هزینه میانگین را برآورد کنید و پس از آن، در مورد نوع درب لابی مناسب، براساس نوع ساختمان و ظاهر بنا تصمیم گیری کنید.

 

تماس با سروستان