استین گلاس

استین گلاس شیشه ای رنگارنگ است که در آن قطعات کوچک شیشه با رنگ های مختلف مرتب شده اند، تا یک الگو یا تصویر را تشکیل دهند؛ این قطعات به طور سنتی توسط نوارهای سربی "لدکیم" نگهداری می شود و در یک قاب محکم قرار می گیرد.

جزئیات نقاشی شده بر روی استین گلاس اغلب برای بهبود و طراحی استفاده می شود و اصالت استین گلاس به ترکیب آن با فلز برمی گردد. این مدل می تواند به شیشه ای رنگی به عنوان یک ماده اطلاق شود و یا به آثار به وجود آمده از آن اشاره کند.

در طول تاریخ هزار ساله، این اصطلاح منحصرا به پنجره ی کلیساها، مساجد و سایر ساختمان های برجسته اشاره داشته است. اگر چه به طور سنتی استین گلاس در پانل های تخت و به عنوان پنجره ساخته و استفاده می شود و تولیدات جدید آن، شامل ساختارهای سه بعدی و مجسمه سازی نیز می شود.

شیشه ی استین گلاس از هزار سال پیش تا کنون قدمت دارد و کماکان نیز تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه اما این مدل ها به شکل گسترده تری به کار می رود. مونتاژ شیشه های رنگی در کنار هم به وسیله ی فلزاتی H شکل که اصطلاحا لدکیم نامیده می شود، به هر شکل و نوعی که باشد، فارغ از اینکه در آن نقاشی روی شیشه انجام شده باشد یا خیر، به نام استین گلاس شناخته می شود.

 

شیشه استین گلاس

این مدل به نام شیشه های تیفانی نیز شناخته می شود و به عنوان یکی از جذابترین تکنیک های طراحی بر روی شیشه محسوب می شود که تصاویری زیبا، جذاب و مدرن را به وجود می آورد. در تکنیک استین گلاس از انواع شیشه در طرح ها و رنگ های مختلف استفاده می شود که رایج ترین آنها شیشه های نقاشی شده ی اوپال، شیشه های رنگی، شیشه های سندبلاست و شیشه های اسیدشور هستند.

همچنین از ساخت این مدل ها از شیشه های تخت و خم با توجه به طرح مورد نظر استفاده می شود. استفاده از شیشه ی خم، در تکنیک این نوع شیشه ها، به هنرمندان اجازه می دهد، توانایی اجرای استین گلاس به شکل گنبد و طاق گهواره ای را داشته باشند.

تهیه ی این مدل شیشه ها به دقت و مهارت بالایی نیاز دارد و بسیار سخت و زمان بر است و می توان آن را به عنوان یکی از شاخص ترین آثار هنری دنیا به حساب آورد.

استین گلاش پنجره

 

ساخت استین گلاس

اولین قدم در ساخت این نوع شیشه های رنگی؛ اندازه گیری، طراحی و ترکیب بندی رنگ ها است، به این معنی که طرح نهایی دقیق با توجه به ایده، خواسته و سلیقه ی طراح و مشتری کشیده می شود. این طرح شامل خطوط برش و ترکیب رنگ های شیشه است.

گستره ی طرح های این مدل بسیار متنوع است و می تواند تمام سبک های طراحی را در خود جا دهد، سپس قطعات شیشه با توجه به ابعاد از پیش تعیین شده و شکل هایی که طراحی شده اند، با دقت بسیار بالایی برش می خوردند و در مرحله ی بعد این تیکه های کوچک شیشه ی رنگی به منظور ایجاد طرح کلی و با استفاده از نوارهای فلزی نظیر سرب، مس، روی، قلع یا برنج در کنار یکدیگر مونتاژ شده و به صورت یکپارچه در می آید. نقاط اتصال این فلزات، پس از مونتاژ کامل، به یکدیگر جوش داده می شوند، تا قطعات شیشه مستحکم و پایدارتر شوند.

 

چرا از استین گلاس استفاده می کنیم؟

استفاده از این مدل شیشه ها در هر فضایی که به حضور شیشه نیاز هست، باعث می شود؛ نور با عبور از خطوط رنگ ها، بافت و شیشه های تراش دار می تواند زیبایی بی نظیری را در فضا ایجاد کند.

نوری که از شیشه های تراش دار در فضای داخلی منعکس می شود، فضایی الماس گونه و درخشان ایجاد می کند و یا اگر در شیشه های استین گلاس از شیشه ی رنگی استفاده کنیم، نورهای رنگی را می توانیم ایجاد نماییم و در سقف نیز با انواع نورپردازی تخصصی منبع نور زیبایی را طراحی کنیم. این شیشه ها نور محیط را به خوبی تامین می کنند و با انعکاس نورهای رنگی، فضای متفاوت و زیبا را برایتان به وجود می آورند.

استین گلاس سقف

 

مزیت استفاده از شیشه های استین گلاس

بسیاری از افراد این نوع شیشه ها را صرفا به عنوان یک شیشه ی تزئینی می شناسند و ارزش چندانی برای مقاومت آن قائل نیستند در حالی که استین گلاس به دلیل ساختار ترکیبی شیشه و فلز از مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی به خصوص عبور گرما و سرما برخوردار است.

این مدل شیشه ها در برابر عبور اشعه های مضر خورشید نیز بسیار خوب عمل می نماید، علاوه بر آن از آنها می توان به عنوان عاملی برای عایق صدا استفاده کرد. تمامی این فاکتورها در کنار ظاهر شیک و آنتیک استین گلاس از آن یک متریال عالی برای استفاده در دکوراسیون داخلی و نمای خارجی بنا است.

علاوه بر ایجاد درخشش و افزایش کیفیت هم می تواند در نورپردازی، فضایی بی نظیر را در معرض دید بیننده قرار بدهد.

نتیجه گیری

تکنیک استین گلاس یکی از محبوبترین تکنیک های شیشه دکوراتیو و تزئینی در جهان محسوب می شود و در بین هنرمندان و طراحان از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است. در تکنیک این مدل شیشه ها؛ هنرمند با انجام طراحی های استاندارد که با توجه به محدودیت های متریال شیشه در نظر گرفته شده است، اقدام به برش شیشه کرده و سپس با استفاده از فلزات مخصوص، این قطعات شیشه را در کنار هم محکم می کند.

استین گلاس در

بعضی از این قطعات شیشه، به صورت تراش خورده یا اصطلاحاً بولد در نظر گرفته می شود که به عنوان نگین در تکنیک استین گلاس به کار می رود. این تکنیک یکی از منحصر به فردترین، جذابترین و در عین حال، مشکل ترین تکنیک های تزئینی شیشه است که در آن استفاده از خلاقیت، تجربه و تخصص حرف اول را می زند.

ساخت استین گلاس، هنری دستی است که در آن هنرمند به ساخت شیشه های دکوراتیو می پردازد. نتیجه ی کار هم حتی بدون در نظر گرفتن سلیقه های مختلف، بسیار شگفت انگیز در می آید.

 

تماس با سروستان